Afrika a Korea se setkávají v Paříži na přelomovém obchodním summitu

Consumerinfoline.com
  • V úterý se v Paříži sešli vrcholní politici a vedoucí představitelé podniků z Afriky a Korejské republiky, aby zde společně diskutovali o regionální integraci, produktivitě průmyslu a možnostech dalšího hospodářského růstu a spolupráce.
  • Africko-korejského obchodního summitu se zúčastnilo více než 150 vedoucích představitelů. S projevy vystoupili generální tajemník Africké kontinentální zóny volného obchodu (AfCFTA) Wamkele Mene, komisař Africké unie (AU) pro obchod a průmysl Albert Muchanga, zvláštní vyslanec a vrchní tajemník prezidenta Korejské republiky pro strategické plánování Jang Sung-min, ministr financí Komorské unie Mzé Abdou Mohamed Chanfiou, výkonný ředitel Standard Bank Sim Thsabalala a místopředseda představenstva SK Group Yu Jeong-joon.

SOUL, Jižní Korea, 15. září 2023 /PRNewswire/ — Africko-korejský obchodní summit v pařížském hotelu Peninsula uspořádaly Korejsko-africká nadace (Korea-Africa Foundation) a Korejská obchodní a průmyslová komora (Korea Chamber of Commerce and Industry, KCCI) za podpory Ministerstva zahraničních věcí Korejské republiky. Tématem summitu bylo „Africko-korejské partnerství v éře velké transformace”.

Předseda Korejsko-africké nadace Lyeo Woon-ki uvedl: „Cílem tohoto summitu bylo položit základy pro ‚Korejsko-africký summit 2024′, který je plánován na příští rok, poskytnout korejským společnostem příležitost prozkoumat strategie vstupu na africké trhy a lépe jim přiblížit opatření pro rozvoj spolupráce, zejména s ohledem na fázi plné implementace AfCFTA, která byla zahájena v roce 2021.” Korejská vláda plánuje uspořádat Korejsko-africký summit v roce 2024 v Koreji.

AfCFTA je nejrozsáhlejší zónou volného obchodu jak z hlediska geografického pokrytí, tak z hlediska počtu zúčastněných zemí od vzniku Světové obchodní organizace (WTO). Jejími členy je 54 z 55 zemí Africké unie (kromě Eritreje), které zastupují 1,3 miliardy lidí, přičemž tento hospodářský blok se může pochlubit společným HDP ve výši 3,4 bilionu dolarů.

Součástí summitu byly prezentace a podrobné diskuse na témata, jako je hospodářská integrace, obchod, rozdíly v industrializaci a produktivitě či možnosti spolupráce s korejskými podniky a investory v celé řadě průmyslových odvětví včetně zemědělství, těžby, energetiky, obnovitelných zdrojů energie, výroby a digitalizace.

Jednání se zúčastnilo více než 150 účastníků, mezi nimi generální tajemník Africké kontinentální zóny volného obchodu (AfCFTA) Wamkele Mene, komisař Africké unie (AU) pro obchod a průmysl Albert Muchanga, zvláštní vyslanec a vrchní tajemník prezidenta Korejské republiky pro strategické plánování Jang Sung-min, bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun, místopředseda představenstva a vedoucí oddělení pro vládní a korporátní záležitosti skupiny SK Group v USA Yu Jeong-joon a hlavní výzkumný pracovník společnosti POSCO Seo Sang-hyun.

Bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve videoposelství k této události označil Africko-korejský obchodní summit za ‚vynikající iniciativu’ a dodal, že ‚Afrika se nachází v kritickém bodě, kdy kontinent vstupuje do nové fáze výkonné hospodářské integrace’.

„Afrika se rychle stává největším rostoucím trhem na světě,” dodal Pan a zdůraznil: „Bez Afriky nedokážeme poskytnout impulz pro zelenou revoluci ani řešit naléhavé globální problémy, jako je například klimatická krize.”

Generální tajemník AfCFTA Wamkele Mene vystoupil během zasedání dne s příspěvkem, v němž uvedl: „Výzvy v Africe představují zároveň příležitost pro investory. Vybudovat výrobní závody pro Hyundai či rozšířit závody Samsung lze kdekoli v Africe, nejen v Jihoafrické republice a v Egyptě, jako je tomu nyní.”  

Choi Kyong-lim, bývalý korejský zástupce v Radě WTO pro obchod zbožím, uvedl: „Geograficky je Korea velmi malá země, nicméně objem našeho obchodu nás v přímém protikladu k rozloze řadí mezi největší ekonomiky na světě. Objem obchodu mezi Afrikou a Koreou však přesto činí méně než 2 %.” Následně vyzval účastníky, aby „vyvinuli úsilí o posílení hospodářského partnerství mezi Afrikou a Koreou”.

Choi rovněž zmínil korejsko-africký summit 2024 a vyzval Afriku k podpoře výstavy EXPO 2030 v Pusanu, která by pro Afriku znamenala významnou obchodní příležitost.

Jang Sung-min, zvláštní vyslanec a vrchní tajemník prezidenta Korejské republiky pro strategické plánování, který na akci zastupoval prezidenta Yoon Suk-yeola, uvedl: „Afrika se stává největším a nejvýznamnějším centrem růstu na globální scéně. Branou k jejímu neomezenému potenciálu bude intenzivní práce na regionální integraci v rámci AfCFTA. Prosperující Afrika je v souladu se zájmy mezinárodního společenství i Koreje a přináší korejskému soukromému sektoru nové tržní příležitosti na základě oboustranně výhodného a skutečného partnerství.”

Komisař AU pro obchod a průmysl Albert Muchanga, který se zúčastnil panelu o průmyslu a vysokých rozdílech produktivity v Africe, uvedl: „Posílení růstu produktivity je nezbytným předpokladem pro dosažení inkluzivního růstu a udržitelného rozvoje v celé Africe,” a dodal „Jak vyplývá z korejských zkušeností s rozvojem, překonání rozdílů v produktivitě investicemi do rozvoje a využití lidského kapitálu může být pro Afriku příkladem. Díky partnerství mezi Koreou a Afrikou se tento kontinent stane významným motorem globální ekonomické expanze.”

Yu Jeong-joon, místopředseda představenstva pro mezinárodní spolupráci v druhém největším korejském konglomerátu SK Group, prohlásil: „Je mi ctí zúčastnit se tohoto obchodního summitu, který zkoumá nové možnosti spolupráce mezi korejským soukromým sektorem a africkými zeměmi.” Vzápětí dodal: „Vzhledem k neomezenému obchodnímu potenciálu tohoto kontinentu má posílení bilaterálních vztahů a lepší porozumění africkým zemím zásadní význam.”

„Tento summit je o to významnější, že přesahuje rámec pouhého obchodního fóra,” uvedl prezident Korejsko-africké nadace Lyeo Woon-Ki a vyjádřil naději, že summit poslouží jako významná příležitost pro formování nových iniciativ spolupráce mezi Koreou a Afrikou.

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2210076/photo_2023_09_13_22_59_41.jpg 

rt

SOURCE SK Group